МакроEкоТехнології

(044) 209-72-51  (067) 402-80-61

info@met.kiev.ua

(067) 402-80-61

info@met.kiev.ua

(067) 402-80-61

info@met.kiev.ua

Гідроізоляція стін з цегли

Вартість робіт: від 20 грн./м2

Де застосовується:

  • Нове будівництво та ремонти. Всередині і зовні будівлі
  • Цегляних, з монолітного або збірного залізобетону або комбіновані (в т.ч. підпірні) стіни

Обстеження об'єкта і підрахунок обсягів робіт по м.Києву безкоштовно

Гідроізоляція стін: приклад виконаних робіт

Гідроізоляція стін

Стандартна гідроізоляція стін проводиться в наступному порядку:

  • попередня підготовка поверхні до роботи - очищення стіни від іржі, бруду і нальоту. Для цього застосовуються спеціальні ворсистих щітки і шліфувальні машини;

Важлива інформація: вартість гідроізоляції стін включає в себе і обробку поверхні антигрибковими розчинами, щоб повністю видалити небезпечних паразитів. Обробка відбувається і з зовнішніх сторін, і з внутрішніх.

  • після цього на поверхню наноситься гідроізоляційний розчин. Він перешкоджає проникаючої усередину приміщення вологи, не допускаючи намокання цегли. Крім цього значно посилюється морозостійкість конструкцій із заліза й бетону;

Важлива інформація: працівники дотримуються всіх правил безпеки при створенні гідроізоляція стін. Крім цього вони в міру обробки стін закладають всі тріщини, застосовуючи спеціалізований розчин. Це не тільки зробить будівля менш доступним для впливу води, але і поліпшить зовнішній вигляд будівлі.

  • фінішні роботи та прибирання.

Місцевість, у якій нами може бути здійснена гідроізоляція стіни - Київ та область. Окрім стандартної гідроізоляції, за вашим бажанням ми можемо провести обробку поверхні ін'єкційним методом.

Такой материал, как кирпич – имеет пористую структуру, благодаря чему, контактируя с водой, быстро впитывает влагу в себя. В нашем арсенале есть достаточное количество средств, с которыми гидроизоляция кирпичной стены сможет не нарушить ее внешнего вида и даже более того – будет незаметной, но при этом гарантированно эффективной. Найчастіше, ми пропонуємо своїм замовникам виконати гідроізоляцію цегли проникаючим методом. А ось рулонні матеріали і мастику має сенс використовувати лише для гідроізоляції фундаменту. При цьому гідроізоляція цегляних стін проникаючим методом, дає відмінні результати, адже ґрунтується на залученні не тільки складових розчину, але і компонентів самої кладки. А це призводить створенню нерозчинних сполук, які щільно заповнюють всі пори стіни.

Ми застосовуємо абсолютно всі сучасні методи гідроізоляції і виходимо з особливостей даної конкретної ситуації. Проте варто зауважити, що найчастіше нам доводиться виконувати гідроізоляцію цегляних стін проникаючу і ін'єкційну. Найбільш доцільно обговорити обидва ці види окремо.

Гідроізоляція стіни (приникаюча) має такі переваги:

  • Здатна якісно захистити арматуру фундаментів із залізобетону від виникнення корозії;
  • Здатна запобігти просочуванню і вбирання води цегляними стінами;
  • Бере участь у боротьбі з цвіллю і грибками;
  • Повышает прочность материалов;

Технологічні карти: гідроізоляція стін

Даний вид гідроізоляції цегляних стін може бути проведений як при будівельному процесі, так і в момент ремонтно-будівельних робіт. А це, погодьтеся, є його безперечною гідністю!

Гідроізоляція цегляної стіни ін'єкційним методом

Це один з різновидів гідроізоляції, яка виконується проникаючим методом. Природно, що основним завданням такої обробки стін є недопущення попадання вологи в кладку стін. Використовувані матеріали, природно, мають відмінні гідроізоляційні властивості і характеризуються підвищеною довговічністю.

У нас ви можете замовити будь-який вид гідроізоляції цегляних стін. Адже основне правило нашої роботи - це індивідуальний підхід. Тому ми із задоволенням підберемо такий варіант гидроизолирующего розчину, який буде поєднувати в собі всі найактуальніші для вас якості.

Організація і технологія улаштування ізоляції цегляних та заалізо-бетонних стін

До складу робіт, передбачених цією технологічною картою, входить наступне:
- Забезпечення об'єкта необхідними гідроізоляційними матеріалами.
- Перевірка якості поверхні (наявність цементного молочка,тріщін, каверн та ін.) і набору міцності бетонних та з / бетонних конструкцій ( не нижче 70% від проектної).
- Вживання заходів з перехоплення та відведення дощових вод на період виконання робіт
- Улаштування захисного легко пересувного навісу для виробництва робіт при несприятливих погодних умова.
- Підготовка до роботи інструмента і механізмів.
- Проведення інструктажу з техніки безпеки.
- Очищення поверхні основи під шар гідроізоляції від сміття, бруду, пилу та жирових плям.
- Послідовне нанесенням шарів із різних за складом композицій «Акколаст».
- Улаштування примикань поверхонь та деформаційних швів, що підлягають изоляції.
- Комісійне приймання закінченого етапу робіт.

1. Коротка технологічна інструкція

  • 1.1 Конструктівним рішенням гідроізоляції будівельних конструкцій передбачено нанесення безперервного шару захистного гідроізоля ційного покриття по по всьому підземному та наземному контуру будівлі, що підлягає захисту за проектом. Захисне покриття представляє собою монолітну полімерну захисну плівку, яка утворюються послідовним нанесенням шарів із різних за складом композицій «Акколаст».
  • 1.2 При виконанні робіт захватками, для забезпечення загальгого монолітного покриття поверхні, наступний фрагмент покриття необхідно наносити з нахлестом в 150 мм. на попереднє покриття.
  • 1.3 В місцях примикання поверхонь (внутрішні кути) виконанати полімерну викружку катетом 50 мм з наповненої полімерної композиції Акколаст ВС
  • 1.4.В місцях перегинів (зовнішні кути) слід виконати армування склосіткою шириною 200 мм., обмазаною високонаповненою полімерною композицією Акколаст ВС або по вирівняній поверхні склотканиною просоченою композицією Акколаст АС
  • 1.5.По вертикальних кутах фундаменту виконати армування склосіткою шириною 1000 мм. обмазаною високонаповненою полімерною композицією Акколаст ВС або по вирівняній поверхні склотканиною просоченою композицією Акколаст АС
  • 1.6 Деформаційні шви заповнити еластичною полімерною композицією Акколаст ВС
  • 1.7.Покриття можуть наноситися на горизонтальні, вертикальні й похилі цегляні,бетонні поверхні з волоістью до 60% механізованим спосо- бом і вручну.
  • 1.8. 2-компонентні композиції серії «Акколаст» складаються з основи та затверджувача, що додається безпосередньо перед приготуванням складу.
  • 1.9.При призначенні робіт по влаштуванню захисних покриттів варто враховувати технічний стан конструкції та вплив на конструкцію механічних, фізичних, хімічних факторів, а також природних умов (перепади в температурі зовнішнього повітря,опади) з метою корегування рецептур матеріалів та методів проведення робіт.
  • Захисне гідроізоляційне покриття складається, в залежності від технічного завдання Замовника, із двох, трьох або більше, пов'язаних між собою шарів:
    • - антигрибковий шар за проектом
    • - ґрунтувальний шар прозороко кольору(композиція «Акколаст НС» )
    • - вирівнюючий зміцнюючий шар сірого або темно-коричневого кольору(наповнена композиція «Акколаст ВС»)
    • - захисний шар прозорого кольору або іншого кольору на вимогу Замовника(композиція «Акколаст АС» )

2. Короткий опис та сфери застосування матеріалів

2.1. Ґрунтувальний шар (композиція «Акколаст НС»).

Опис продукту.

Двохкомпонентний : складається з основи й затверджувача.

Використовується:
• для гідрофобізації поверхневого шару бетону;
• як сполучник для іншіх полімерних композицій;

2.2. Зміцнюючий ремонтно-шпаклювальний шар (наповнена композиція «Акколаст ВС»).

Опис продукту.

Двохкомпонентний склад з підвищеною механічною стійкістю

Використовується:
• як зміцнююче гідроізоляційне, ударостійке покриття;

2.3. Захисний шар наповнений під конкретне технічне завдання (абразиво-, хімстійкість,вібрації та ін.) ікомпозиція «Акколаст АС».

Опис продукту:

Двохкомпонентный склад з підвищеною абразивною та (або) хімічною стійкістю. Використовується для виробництва захисних покриттів на внутрішніх і зовнішніх поверхнях залізобетонних і металевих конструкцій, резервуарів, очисних споруд, аванкамер насосних станцій та інших гідротехнічних споруд. Роботи можна виконувати у вологому середовищі.

3. Підготовка поверхні.

  • Поверхня перед нанесенням захисних покриттів повинна бути міцна, чиста, не містити пилу та жирових плям, що погіршують адгезію полімерів до поверхні. За наявності таких - жирові плями знежирюють 10% розчином каустичної соди або розчинниками р-4, р-647, з подальшим промиванням водою й просушуванням.
  • 3.2. Для одержання якісного полімерного покриття бетону вся поверхня, що підлягає захисту, піддається механо-ручній обробці. Необхідно видалити цементне «молочко» та слабки фрагменти і нерівності бетону за допомогою механічних засобів (гідро-,піскоструменевими апаратами, та(або) шліфувальними машинами).
  • 3.3. Після попереднього очищення бетону у випадку виявлення тріщин, каверн, а також місць неякісного укладання бетону, необхідно виконати ряд операцій з «оброблення» і підготовки тріщін, сколів до ін'єктування дефектних ділянок ремонтним складом (наповнена композиція «Акколаст АС») або шпаклювання ( наповнена композиція «Акколаст ВС»).
  • 3.4. Для одержання якісного полімерного покриття металевих конструкцій вся поверхня, що підлягає захисту, піддається механо-ручній обробці. Необхідно видалити пластову іржу з поверхні за допомогою механічних та ручних засобів (гідро-,піскоструменевими апаратами, та(або) шліфувальними машинами і щітками по металу).
  • 3.5. Після очищення металевих поверхонь необхідно їх обробити антикорозійним захистним покриттям "Акколаст-НС" з введеним інгібітором коррозії

4. Приготування і нанесення захисних покриттів.

Порядок нанесення захисних покриттів і технологічні терміни їх нанесення.

4.1. Ґрунтувальний шар.

4.1.1. Приготування суміші.

У ємності з композицією «Акколаст НС» додати затверджувач у пропорції 3:1 і ретельно перемішати за допомогою механічної мішалки (міксера) протягом 30 секунд. Термін придатності приготовленого до нанесення розчину:
при температурі навколишнього середовища +10°C - 60 хвилин
при температурі навколишнього середовища +20°C - 45 хвилин
при температурі навколишнього середовища +30°C - 30 хвилин

Крім температури навколишнього середовища термін придатності готового розчину залежить від обсягу приготовленої суміші, у зв'язку із цим ґрунтувальний склад готується порціями (від 0,2 до 20 кг).

4.1.2. Метод нанесення.

На очищену поверхню нанести ґрунтувальний шар пензликом, валиком або розпилювачем.

4.1.3. Витрати матеріалу.

При нанесенні композиції «Акколаст НС» у якості пропиточно-зміцнюючого шару, питома витрата матеріалу , в залежності від вологості, температури, пористості та шорсткості поверхні, фактичної міцності бетонуі й кількості дефектів становить, від 0,15 кг/м 2 в один шар.

4.1.4. Очищення інструмента.

Незатверділий матеріал віддаляється дрантям змоченим розчинником Р-6. Затверділий матеріал - шляхом нагрівання электрофеном.

4.2. Зміцнюючий ремонтно-шпаклювальний шар.

4.2.1. Приготування суміші.

У ємності з композицією «Акколаст ВС» додати затверджувач у пропорції 4:1 і ре тельно перемішати за допомогою механічної мішалки (міксера) протягом 30 секунд. В подготовлену композицію додати мінеральний наповнювач у пропорції 2-2,5 :1 Або готову високонаповнену композицію «Акколаст ВС» (шпаклівка) , необхідно перемішати механічною мішалкою в поліетиленовій ємності до однорідної маси протягом 5 хвилин потім додати затверджувач у пропорції 14:1 і перемішувати ще протягом 1-2 хвилин до однорідної маси.

Термін придатності приготовленої до нанесення композиції:
при температурі +10°C – 120 хвилин
при температурі +20°C – 90 хвилин
при температурі +30°C - 30 хвилин

Крім температури навколишнього середовища термін придатності готового розчину залежить від обсягу приготовленої суміші

4.2.2 Метод нанесення.

Захисний шар наноситься ракелем або шпателем до одержання гладкої, рівної поверхні. Захисний шар наноситься на свіжий ґрунтувальний шар, що заполімеризувався до стану відлипу, приблизно через 1,5-2 години (залежно від температури та вологості навколишнього середовища). У випадку виникнення технологічної перерви більше 2 годин, необхідно зробити набриск на ґрунтувальний шар рідкого цементного розчину або присипати його сухим піском

4.2.3.Витрати матеріалу.

Питома витрата наповненої композиції становить від 0,8 кг/ м 2., або 2 кг на 1л об'єму і залежить від якості (присутність каверн, тріщін та ін. дефектів) та температури поверхні на яку наноситтся покриття.

4.2.4. Очищення інструмента.

Незатверділий матеріал видаляється дрантям змоченого розчинником. Затверділий матеріал - шляхом нагрівання электрофеном.

4.3. Захисний шар.

4.3.1. Приготування суміші.

Для приготування суміші - наповненої під конкретне технічне завдання композиції «Акколаст АС» , її необхідно перемішати механічною мішалкою в поліетиленовій ємності до однорідної маси протягом 5-ти хвилин потім додати затверджувач у пропорції від 4:1 до 12:1(залежить від конкретного випадку) і перемішувати ще протягом 2-х хвилин до однорідної маси.

Термін придатності приготовленої до нанесення комозиції:
при температурі +10°C – 60 хвилин
при температурі +20°C – 45 хвилин
при температурі +30°C - 30 хвилин

Крім температури навколишнього середовища термін придатності готового розчину залежить від обсягу приготовленої суміші (до 20 кг).

4.3.2 Метод нанесення.

Захисний шар наноситься розпилювачем, пензелем, гумовим або поліуретановим шпателем до одержання гладкої, рівної поверхні. Захисний шар наноситься на свіжий ґрунтувальний шар, заполімеризований до стану відлипу, приблизно через 1,5-2 години(залежно від температури навколишнього середовища). У випадку виникнення технологічної перерви більше 2 годин, необхідно зробити набриск на ґрунтувальний шар рідкого цементного розчину або присипати його сухим піском.

4.3.3.Витрати матеріалу.

Питома витрата комозиції становить від 0, 2 кг/ м 2 в один шар і залежить від температури, вологості та шорсткостіі поверхні на яку наноситься покриття.

4.3.4. Очищення інструмента.

Незатверділий матеріал видаляється дрантям змоченим розчинником. Отверділий матеріал - шляхом нагрівання электрофеном.

5. Упаковка

Основа композиції поставляється в пластикових відрах з кришкою по 5-10 кг. або 20кг., отверджувач - у каністрах по 1-2кг. або 5кг.

6. Техніка безпеки

  • 6.1 При провадженні робіт по виготовленню складів і нанесенню покриттів слід дотримуватися вимог техніки безпеки і протипожежних правил, що викладені в Сніп Ш-4-80 "Техніка безпеки в будівництві", ДЕРЖСТАНДАРТ 12.3.016-87 "Роботи антикорозійні. Вимоги безпеки", СН-245-71 "Санітарні норми проектування промислових підприємств", а також, правила техніки безпеки, що діють на об'єкті.
  • 6.2 При нанесенні покриттів у приміщеннях освітлювальна арматура, що перебуває під електричним струмом, і устаткування повинні бути заземлені від статичної електрики за ДСТ 12.1.018-83 і відповідати вимогам "Правил пристрою електроустановок".
  • 6.3 При виконанні робіт з нанесення покриттів найменша освітленість у зоні робіт на рівні підлоги повинна становити не менш 50лк відповідно до ДЕРЖСТАНДАРТ 12.1.046-85.
  • 6.4 Зберігання похідних компонентів допускається в приміщеннях всіх ступенів вогнестійкості (крім V ступеня).
  • 6.5 У приміщеннях зберігання похідних матеріалів, місцях провадження робіт по нанесенню покриттів забороняється користуватися джерелами відкритого вогню, проводити электро- і газозварні роботи.
  • 6.6 Приміщення забезпечуються ручними вогнегасниками й азбестовим полотном відповідно до вимог ДЕРЖСТАНДАРТ 12.4.009-83.
  • 6.7 До роботи допускаються особи, що пройшли інструктаж з техніки безпеки й медичний огляд, відповідно до вимог Снип Ш-4-80 й "Типової інструкції з техніки безпеки при провадженні робіт зі шкідливими хімічними речовинами в енергетичному будівництві".
  • 6.8 При провадженні робіт по улаштуванню покриттів, робітників необхідно забезпечити рукавицями, халатами або комбінезонами із щільної тканини, гумовими рукавичками, захисними окулярами й респіраторами відповідно до ДЕРЖСТАНДАРТ 12.4.011-89.

7. Умови та строк експлуатації покриттів

  • 7.1. Полімерні покриття експлуатуються при температурах від -100 до + 120°C .
  • 7.2. Технічний ресурс покриттів, в залежності від умов експлуатаціїстановить до 50 років.
  • 7.3. Виробник не несе відповідальності за дефекти покриття, що виникли в процесі його неправильної експлуатації (перевищення розрахункових фізико-хімічних навантажень).
Отримайте безкоштовну консультацію!